Pārdomas

par visu, kas mums apkārt. Telpa, daba, dzīve, izaicinājumi...

Pārdomas

par visu, kas mums apkārt.
Telpa, daba, dzīve, izaicinājumi...

Manabalss

Stāsts par pieredzi ar Pašvaldības Administratīvo komisiju

Personīgu apstākļu dēļ šobrīd esmu deklarējies īpašumā ārpus Rīgas, tomēr tur nedzīvoju. Pašvaldības Domē savulaik norādīju, ka vēlos saņemt korespondenci e-pastā un man katru gadu perfekti atsūta īpašuma nodokļa rēķinu, kuru es kārtīgi un laicīgi samaksāju.

Un tagad - mana stāsta interesantā daļa (uzzināju 2015.g. februārī) :-)
Pašvaldības policija 2014.g. 9.jūlijā izrakstījusi man sodu par nenopļautu zāli (garāka par 20cm) un lieta tika nodota Domes Administratīvai komisijai, kuras sekretāre vēlāk man paskaidroja, ka vienīgais veids kā viņi informē mani kā zemes īpašnieku - nosūtot pa pastu vēstuli uz manu deklarēto adresi, jo tā nosaka likumdošana. Latvijas Pasts nav varējis man nogādāt vēstules un tās droši vien tika atgrieztas Domē.

Rezultātā Pašvaldības Domes Administratīvās komisijas sods ar procentiem tika nodots Zvērinātam Tiesu Izpildītājam (ZTI), kura :
- iespējams, atkal sūtīja pa pastu vēstules uz manu deklarēto adresi,
- pēc tam pieprasīja bankām, lai pārskaita no mana konta naudu, kas 2015.g. februārī arī tika izpildīts.

Šobrīd lieta ir atrisināta, esmu norēķinājies ar Pašvaldību, kopumā man tas izmaksāja 2,5x vairāk nekā sods, kuru es biju pelnījis tikai daļēji, jo zāli nopļāvu augustā kā katru gadu :-)

Man kā cilvēkam bez pieredzes Pašvaldības struktūru darbā bija diezgan liels pārsteigums, ka Administratīvā komisija ir kā valsts valstī jeb Domes ietvaros nekāda sadarbība nenotiek!? Kaut kur Domē taču bija un ir mani kontakti (e-pasta adrese), uz kurieni sūtīt nodokļu rēķinus? Būtu bijis loģiski tādā pašā veidā sūtīt man citu korespondenci, tajā skaitā informāciju par sodu...

Tad nu es iedomājos, ka mūsdienu komunikāciju laikmetā tas ir kaut kas aizvēsturisks, ka dažām Valsts un Pašvaldību struktūrām likumdošanā noteiktais vienīgais komunikācijas veids ir vēstule pa pastu. Saņēmos un izveidoju iniciatīvu manabalss.lv portālā, ar kuru vēlos ierosināt atļaut Latvijas iedzīvotājiem izvēles iespēju, deklarējot dzīvesvietu, norādīt arī savu e-pasta adresi un/vai mobilā telefona numuru. Pirms ķeršanās pie papīra vēstuļu rakstīšanas, ja Latvijas iedzīvotājs šādu vēlmi ir izteicis, Valsts un Pašvaldības iestādēm būtu jāizmanto e-pasts un/vai mobilais tālrunis.
Protams, tie kuri vēlas "slēpties" darīs visu, lai Valsts viņus nesasniegtu - nedeklarēs ne savu patieso dzīvesvietu, ne arī e-pasta adresi, bet domāju, ka lielākajam vairumam Latvijas pilsoņu un iedzīvotāju, jo īpaši jaunajai paaudzei, kas pieradusi pie e-saziņas, tas būs pieņemami un pat vēlami.

Šī jautājuma izpētē atradu informāciju, ka Valsts jau it kā strādā pie šī jautājuma - "Par Oficiālās elektroniskās adreses koncepciju".

Ir viena būtiska atšķirība starp manu iniciatīvu un Valsts koncepciju :
- mans piedāvājums paredz, ka Latvijas iedzīvotāji deklarē savas esošās e-pasta adreses (Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt., Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt. utml) un mobilā tālruņa numuru;
- koncepcija paredz, ka visiem tiks izveidotas jaunas e-pasta adreses Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt., kura tad būšot tā "īstā" deklarētā e-pasta kastīte. Kaut kā samāksloti kārtējo reizi! Un piekļuve būšot līdzīgi kā banku sistēmām, iespējams - izmantojot banku autentifikācijas metodes.
Valsts gribēs, lai visi lieto tikai viņu portālu! Tas, manuprāt, tikai apgrūtinās cilvēkus.
Tiek sniegti dažādi argumenti par datu drošību utt., mani gan koncepcija līdz galam nepārliecina, ka mērķis (komunicēt elektroniski) tiks sasniegts, jo ļoti ticams, ka daudzi šo papildus e-pasta kastīti pametīs novārtā. It kā būšot iespējams uzlikt notifikācijas uz ārēju e-pastu, kur tiks paziņots, ka Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt. pasta kastē iekritis kāds ziņojums. Bet ja ir notifikācijas, tad manuprāt pietiktu ar esošo e-pasta adresi un notifikāciju par to, ka latvija.lv portālā cilvēkam ir ievietots kāds dokuments, piemēram par CSDD vai administratīvo sodu utml., priekš tā nevajag atsevišķu e-pasta kastīti!?
Rodas pārdomas, ka kāds cenšas sev radīt jaunas darba vietas, jo tas viss būs jāadministrē, bet maksāsim par to visi mēs - nodokļu maksātāji. Kā arī, izveidojot no budžeta apmaksātu e-pasta sistēmu, valsts konkurēs ar komerciālajiem e-pasta pakalpojuma sniedzējiem.

Tiem, kuri atbalsta manu iniciatīvu, ir iespēja parakstīties.

Paldies, ka uzklausījāt !

Lāču Nams

+371 25 448 998

sveiks@lnams.lv